12% discount with code AUTUMN >>> CHECK IT OUT<<< FREE SHIPPING for orders over 100 Euro

What are terpenes?

Terpeny to nic innego jak bezpieczne związki aromatyczne, występujące w wielu roślinach, w tym w konopiach siewnych (Cannabis sativa L.). Znaleźć je można także w cynamonie, żywicy, imbirze, olejkach eterycznych – czyli, w takich roślinach, które charakteryzuje intensywny, rozkoszny aromat. Jednym słowem terpeny odpowiadają głównie za zapach i smak i kolor. Terpeny nie zawierają związków psychoaktywnych i jednocześnie nie należą do grupy kannabinoidów. Są one wydzielane przez trichomy – te same gruczoły żywiczne, które są odpowiedzialne za produkcję kannabidiolu (CBD) oraz pozostałych kannabinoidów. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości i zastosowania terapeutyczne, przyciągają uwagę wielu naukowców.

Budowa terpenów

To pięcioatomowe, węglowodorowe lotne związki organiczne o wzorze ogólnym (C5H8)n. Cząsteczki terpenów zawierają izopren, a najmniejsze z nich (monoterpeny) powstają w wyniku biosyntezy dwóch cząsteczek. Wyróżniamy terpeny łańcuchowe i pierścieniowe. Ze względu na wielkość cząsteczek bywają one też dzielone na grupy. Zgodnie z tym podziałem wyróżniamy np. seskwiterpeny, diterpeny, triterpeny, a nawet tetraterpeny. Nazwa tych związków pochodzi od terpentyny, która w przyrodzie jest składnikiem żywic drzew iglastych – to często bezbarwna, nierozpuszczalna w wodzie substancja o charakterystycznym, ostrym zapachu.

Rodzaje i zastosowanie terpenów występujących w konopiach

Pinen (α-pinen, β-pinen) – jest stosowany m.in. w kuracji astmy ma działanie przeciwzapalne a ponadto stymuluje koncentrację i procesy kojarzenia. Używany jest również w przemyśle perfumeryjnym.

Mircen – działa jak środek uspokajający i rozluźniający mięśnie, a także nasenny, przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest to najczęściej występujący składnik olejku eterycznego konopi. Limonen – jest najważniejszym terpenem odpowiedzialnym za cytrusowy aromat w odmianach konopi.

Limonen – jest najważniejszym terpenem odpowiedzialnym za cytrusowy aromat w odmianach konopi. Limonen jest stosowany w medycynie m.in. do rozpuszczania kamieni nerkowych, a także ma działanie terapeutyczne. Wykazuje właściwości antyseptyczne, głównie wobec bakterii odpowiedzialnych za trądzik.

Linalool – posiada intensywny zapach konwalii i lawendy. Terpen linalool ma działanie uspokajające, antystresowe, przeciwlękowe i przeciwnapadowe, antykonwulsyjne. Linalool można również stosować naskórnie w celu leczenia blizn i poparzeń.

Kariofilen – ma korzenny, „pieprzny”, ostry aromat – odpowiada za zapach goździków i czarnego pieprzu. Jest obecny we wszystkich odmianach konopi a najłatwiej go znaleźć w ekstraktach z konopi.

Tlenek kariofilenu – służy jako ochrona przed chorobotwórczymi bakteriami oraz ma szerokie spektrum przeciwgrzybicze.

A-bisabolol – jest to niezwykle cenny terpen. Zalecany są do stosowania w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w chorobie wrzodowej żołądka oraz jelit, jak również w stanach zapalnych pęcherza moczowego czy kolkach.

Guaiol – ma działanie antyseptyczne, łagodzące i przeciwzapalne, wspomaga leczenie zmian trądzikowych i łuszczycy.

Humulene – znany ze swojej zdolności do zminimalizowania reakcji organizmu na podrażnienia i stany zapalne.

Terpineol – mający zapach bzu, jest stosowany jako jeden z składników kompozycji zapachowych, do wyrobów perfumeryjnych i kosmetycznych.

Kamfen – terpen leczący choroby sercowo-naczyniowe.

Eukaliptol – wykazuje działanie bakteriobójcze, a także łagodzi skutki zapalenia zatok przynosowych.

Ocimen – terpen o słodkim i wyraźnym aromacie. Ocimen ma działanie przeciwzapalne, a także właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyseptyczne.

Ilość terpenów w przyrodzie jest olbrzymia, naukowcy twierdzą, iż w roślinach występuje około 20 tysięcy różnych rodzajów tych związków. Nie ulega wątpliwości, iż w konopie zawierają wiele wartościowych substancji, a zdrowotne działanie kannabinoidów poznajemy coraz lepiej. Niewykluczone, że w najbliższym czasie dołączą do nich dotąd kojarzone tylko z ich smakiem i aromatem terpeny.